Druhá McLarenova zpráva: pět otázek o ruském dopingovém skandálu

Velmi málo. Světový pohár v roce 2018, který zabraňuje nepředvídatelnému Božímu činu, zůstává v pořádku. Je pravda, že stále roste výzva k tomu, aby Rusko bylo vyloučeno z mezinárodních soutěží – s Richardem Askem, šéfem dánské antidopingové agentury, konkrétně s odkazem na to, jak ji odnáší.Ve fotbalových koridorech moci se však nic nezměnilo: Fifa prostě nemá chuť pohnout se s konkurencí z Ruska.

Stojí za to připomenout, že i po první zprávě McLaren v červenci – jen když pláče pro všechny ruské atlety chybět olympijských hrách v Riu bylo v jejich nejhlasitějším – fotbalové světové vládní tělo vydalo prohlášení, které by mohlo být diktováno nadřízeným členem politbyra během nejtěžších dnů komunismu. “Fifa,” uvedl, “je přesvědčen, že místní organizační výbor a ruská vláda se chystají předvést vynikající akci pro fotbalové fanoušky dva roky.”

Druhá část zprávy McLaren přidala více struktura a hloubka, ale v zásadě její hlavní téma – že ruský stát záměrně dopoval své sportovce a poškozený mezinárodní sport – se nezměnil.Proč by teď Fifa změnila směr 2 Co je to s ruskými šancemi chybět na zimních olympijských hrách v roce 2018?

Štíhlý, ale je tu větší šance, že se to stane, než Rusko ztratí mistrovství světa – zejména jako řada významných hlasy se zpochybňují, zda se dopingová kultura země může opravdu změnit v čase pro PyeongChang za něco málo přes rok.

Mezi tyto hlasy patří i předsedkyně britského sportu, Rod Carr, který řekl: „Trvalo by to hodně přesvědčit mě, že by mohli být zcela rehabilitováni včas pro PyeongChang a mít novou kulturu.Když slyším, že senioři v ruském sportovním a politickém zařízení popírají spoustu věcí, pokaždé, když se to stane, myslím si, že to bude trvat déle. “IOC v Rio zákazu selhání vystavené prohloubením ruského dopingového skandálu Přečtěte si více

Travis Tygart, šéf americké antidopingové agentury, dále pokračoval a vyzval k pozastavení činnosti ruského olympijského výboru. „IOC musí jednat – a čistí atleti nebudou spokojeni, dokud nebude Světová antidopingová agentura zmocněna být skutečně nezávislým globálním regulátorem a ruský olympijský výbor bude pozastaven, dokud nebude považován za vyhovující pravidlům.“

< Mezinárodní olympijský výbor se však stále více zaměřuje na špatné chování jednotlivých atletů než na ruský stát a rozhodně Thomas Thomas, přítel Vladimíra Putina, neprojevil žádnou touhu po úplném zákazu.

Nepřekvapí, že viceprezident ruského olympijského výboru Stanislav Pozdnyakov říká, že se dívá pozitivně na vyhlídky, že země bude moci soutěžit na zimních olympijských hrách v roce 2018, když řekne ruským sportovcům, že zpráva neobsahuje nic nového a že ruské atlety „by Trénujte klidně pro PyeongChang spolu s jejich trenéry. “.3 Co Vitaly Mutko a jeho místo v radě Fifa?

V krátkodobém horizontu se nic nezmění, ale Uefa potvrdila, že Mutko zahájil proces Fi kontrola integrity před jeho nabídkou na znovuzvolení v dubnu.Ti, kteří se do Míkovy minulosti dozvěděli, by mohli chtít mít slovo s McLarenem, vzhledem k tomu, že ruské ministerstvo sportu dohlíželo na dopingový program podporovaný státem, zatímco Mutko byl ministrem sportu. důkaz, že Mutko byl zapojen do rozhodování o tom, zda by fotbalisté, kteří testovali pozitivně, měli být ušetřeni před zákazem dopingu. Ve své první zprávě v červenci McLaren napsal: „E-mailové důkazy dostupné pro IP ukazují, že rozhodnutí SAVE pro fotbalisty bylo konečným rozhodnutím„ VL “- což znamená Vitaly Leontiyevich Mutko.Zatímco v červenci byl vyhoštěn Mutkoův poslanec Yuri Nagornykh, Mutko byl povýšen na místopředsedu vlády a udržel si pozice Fifa a předsednictví ruské fotbalové federace.

V pátek se ptali, zda by Uefa mohla zahájit vlastní vyšetřování Mutko, odložil se na pokračující proces FIFA. “Napsali jsme Fifě s pěti potenciálními kandidáty a postup je, že Fifa musí projít touto kontrolou způsobilosti,” řekl právní ředitel Uefa Alasdair Bell.Bell uznal, že zpráva McLaren „zdá se, že obsahuje některá závažná obvinění“, i když poznamenala, že jsou sporná.4 Co to znamená pro MOV?

IOC silně podporoval druhou zprávu McLaren „Podrobná zjištění ukazují, že došlo k zásadnímu útoku na integritu olympijských her a sportu obecně.“

Jedná se o silnější linii, než jaká byla pro jeho první zprávu v červenci a to je uklidňující to to také slibovalo to to bude opakovat všechny ruské vzorky od Londýna 2012 a Soči zimní olympijské hry v roce 2014.Neexistuje však stále žádný náznak toho, že bude hledat zákaz Ruska z budoucích olympijských her.

IOC může poukázat na McLaren, že připouští, že nebyl schopen odhalit vazbu mezi státem sponzorovaným dopingem a Ruský olympijský výbor sdělil: „Neexistují žádné přímé důkazy o tom, že by se členové ROC podíleli na tomto spiknutí“ – což je jeden z důvodů, proč odmítla výzvu Světové antidopingové agentury k plošnému zákazu olympijských her v Riu. to znamená pro Wada?

McLarenova práce ukazuje, že Wada může zavést přísné a úspěšné vyšetřování do zemí – ale zůstává organizací pod tlakem na několika frontách.

Někteří v IOC, který poskytuje Wadě polovinu jeho financování, chce oslabit organizaci za to, že v létě hovořila o ruském dopingu.Předseda španělského olympijského výboru, Alejandro Blanco, se k němu bezesporu vyjádřil minulý měsíc: „Jaký je cíl Wady? Nesmí to říkat sportovním institucím, co by měli dělat, jako říkat IOC, aby sankcionoval všechny ruské atlety. silnější a nezávislejší globální regulační orgán s více pravomocemi pro vyšetřování a zajištění stíhání protiprávního jednání bez ohledu na sport a zemi.

Wada má jiné problémy, včetně malého rozpočtu a nedostatku sankčních pravomocí. V současné době se může rozhodnout, že se země vzdává Wadeho kódu, ale může jen doporučit ostatním, aby přijali opatření.Někteří zůstávají i nadále nepřesvědčeni o účinnosti prezidenta Wady, Sira Craiga Reedieho, který věděl o dopingu sponzorovaném státem v Rusku už léta, ale neučinil nic, dokud ho německý reportér Hajo Seppelt v prosinci 2014 nevyjádřil. dost na to, aby vzdoroval IOC v létě tím, že vyzval ruské sportovce, aby byli zakázáni z Ria.

Wada bude právem křížit McLarenovo vyšetřování jako výhru pro sebe a proti dopingu. Nicméně nevyřešený boj o jeho duši, mezi MOV, vládami a dalšími antidopingovými orgány, zůstává stejně nelítostný jako vždy.