Formáty kurzů

Co to jsou vlastně formáty kurzů?! určitě jste se už setkali s pojmem že někdo je favoritem v kurzu dva ku jedné, někdo deset ku jedné, a někdy jste možná i viděli číslo které jste nemohli přiřadit ani favoritovi, ani outsiderovi…

Zkusíme si něco o kurzech, které vypisují sázkové kanceláře, napsat. Předně, kurzy zrcadlí dva základní odhady bookmakerů sázkové kanceláře – kdo je favoritem a outsiderem zápasu, a jak budou klienti sázet. Ocekává-li se, že favoritem jsou domácí, a tedy i zpravidla sázkaři budou sázet hlavne na domácí, kurz na domácí bude nižší než na hosty.

A ted se pojdme podívat na formáty kurzů. Existují tři hlavní formáty kurzů – decimální, zlomkový (jinak také britský) a americký.

Decimální formát kurzu je nejrozšířenější, a v podstatě ho používají jako primární všechny sázkové kanceláře v Evropě. Když máte kurz řekněme 1,75, a vsadíte 100kč, vyhrajete zpátky 175kč a Vaše výhra je 75Kč. Samozřejmě se kurz nazývá decimálním proto, že je v podobě čísla se dvěmi číslicemi po desetinné čárce.

Kurz zlomkový, neboli britský, je tradiční kurz a používá se stále a to zejména na britských ostrovech, které jsou pověstné svou konzervativností. Zlomkový kurz je ono pověstné “dva ku jedné”, “tři ku jedné” a pod. Máme-li tedy kurz 2/5, znamená to, že aby jste vyhrali 2 jednotky, musíte vsadit jednotek 5. Čili za 50kč vyhrajete 70Kč, takže Vaše výhra je 20Kč. Kurz 2/5 je to totéž co kurz 1,4.

Americké kurzy vypadají takto: + 250, -250 . Co ale znamenají?? Dělí se řečeno zjednodušeně na záporné
a kladné. Vše se točí kolem základní jednotky, řekněme 100kč:

Záporný kurz nám říká, kolik musíme vsadit, aby jsme vyhráli 100jednotek, tedy 100kč. -250 tedy znamená, že aby jsme vyhráli 100, musíme 250 vsadit. Tedy kurz 1,40

Kladný kurz nám naopak říká, kolik vyhrajeme za vsazených 100 jednotek tedy 100kč. +250 znamená, že vsadíme-li 100, vyhrajeme 350, tedy kurz 3,5.

Mají to skomplikované ti Ameriř´čané že ano :).

Tags: ,