Futbalový šéf pod paľbou za „škvrnu“ na priaznivcoch Hillsborough

Závažné pochybnosti boli odovzdané na základe dôkazov o katastrofe v Hillsborough, ktorá bola uvedená vo vyhlásení bývalého predsedu Premier League, pána Dave Richardsa, ktorý zahŕňal notoricky známe obvinenie proti niektorým priaznivcom Liverpoolu. ktorého dve dospievajúce dcéry, Sarah a Vicki, patrili medzi 96 ľudí, ktorí boli nezákonne najlepšie stávkové kancelárie zabití na semifinále FA Cupu v roku 1989 medzi Liverpoolom a Nottinghamským lesom.

Analýza Richardsových dôkazov spolu s novým výskumom, ktorý spochybňuje ďalšie obvinenia proti priaznivcom Liverpoolu zo strany polície South Yorkshire, sú súčasťou dokumentárneho filmu Hillsborough: Šmuhy, Survivors a hľadanie pravdy. na ITV v pondelok večer (10.40pm).Richards bol v stredisku Hillsborough – Sheffield v stredu – ako divák a pokračoval na ihrisku s lekárom Christopherom Rigbym, ktorý sa snažil zachrániť niekoľko obetí smrteľnej tlačenice, vrátane troch mladých mužov, ktorí zomreli.

Vo svojom vyhlásení Richards povedal, že sa tiež zúčastnili na žene, ktorá zomrela a že niektorí fanúšikovia z Liverpoolu o nej urobili obscénnu poznámku. „Za obvodovým plotom boli nejakí chlapci, ktorí na nás kričali, aby sme ju priviedli k nim,“ povedal jeho výrok. „Urobili komentáre ako:„ Hádzajte ju sem, my ju budeme opravovať. “Bolo ich 10 alebo 12 z nich.Bol som šokovaný týmto a stál som tam. “

Táto údajná epizóda bola podobná inému recenzie Unibet tvrdeniu, že diváci urobili oplzlú poznámku o ženskej obeti, ktorá bola jedným z príbehov, ktoré uviedli dôstojníci z Južného Yorkshiru, ktoré boli zverejnené. 19. apríla 1989. Toto vydanie, ktoré neslo titulný titul „Pravda“, spôsobilo veľké utrpenie pre pozostalé rodiny a preživších a viedlo k bojkotu novín o Merseyside.

Pozdĺž S ďalšími policajnými obvineniami z nesprávneho správania sa teraz ukázalo, že to bolo nepravdivé, Slnko uviedlo: „Gang Liverpoolských fanúšikov si všimol, že nad ňou stúpla blúzka dievčaťa pošliapaného na smrť.Ako policajt marne bojoval, aby ju obnovil, dav zveličoval: „Hoď ju hore a my jej ****.“

V októbri 2014 pri nových vyšetrovaniach bývalá polícia v South Yorkshire inšpektor, Gordon Sykes, uznal, že bol pôvodným zdrojom tohto príbehu. Michael Mansfield QC, zastupujúci 75 rodín, ktorých príbuzní zomreli, obvinil Sykes, že klamal a vymyslel to. Sykes tvrdil, že sa to stalo, potom Fiona Barton QC, zastupujúca políciu v Južnom Yorkshire, pokročila vo vyhlásení spoločnosti Richards a prečítala ju na súde, ako potvrdenie o príbehu údajne Sykes. \ T v čase katastrofy sa čoskoro stal predsedom klubu a potom, v roku 2000, predsedom Premier League, ktorej úlohou bol až do roku 2013, keď odstúpil vo veku 70 rokov.Facebook Twitter Pinterest Sir Dave Richards tvrdil, že fanúšikovia urobili oplzlé poznámky. Fotografia: Don Mcphee pre pozorovateľa

Analýza jeho vyhlásenia teraz odhalila nezrovnalosti v detaile so známymi faktami o katastrofe. Rigby sám nehovoril, že by sa zúčastnil na nejakých ženách na ihrisku, ale Richards dal podrobný opis – že žena bola vo veku od 27 do 30 rokov, na sebe mala blúzku s krátkym rukávom a viacfarebnú sukňu, a že mu Rigby povedal, bol mŕtvy.

Sedem žien obetí bolo medzi 96 ľuďmi, ktorí zomreli v Hillsborough a nikto nemal na sebe sukňu.Všetci mali na sebe džínsy alebo nohavice.

Richardsove vyhlásenie opísalo, že Rigby ťahá sukňu dole a kontroluje pulz v ženinom rozkroku, ale Rigby povedal, že kontroluje pulz v krku a zápästiach a je to „nepravdepodobné“. on by skontroloval rozkroku. Lekár nehovoril o tom, že by počas jeho a Richardsovho času, ktorý sa venoval ľuďom na ihrisku, nebol taký obscénny komentár. Richards nebol nikdy pozvaný ako svedok vyšetrovania a neodpovedal ani na otázky ITV ani na pozorovateľa o týchto nezrovnalostiach.

Pochybnosť bola tiež odovzdaná na dôkaz iného svedka údajnej obscénnej poznámky, , ktorí tvrdili, že o ňom hovorili iní priaznivci Liverpoolu.Svedok, Cherry Danielsová, tento príbeh povedala polícii West Midlands, ktorá bola poverená vyšetrovaním katastrofy v roku 1989, ale jej vyhlásenie neuviedlo, že je v skutočnosti dcérou policajného zboru South Yorkshire, vrchného inšpektora Davida Sumnera, bol Sykes nadradený v force.Hillsborough obete posmrtne udelil slobodu Liverpool Prečítajte si viac

Daniels neodpovedal na otázky pozorovateľa o tom, ale odpovedal na ITV. Povedala, že v tom čase povedala West Midlands polícii a Komisii nezávislých policajných sťažností v roku 2014, že je Sumnerovou dcérou, ale títo vyšetrovatelia povedali, že to nie je relevantné a nezahrnuli ju do svojho vyhlásenia.IPCC pre pozorovateľa však povedal, že nenašiel žiadny dôkaz, že Daniels odhalil, že je dcérou Sumnera.

Vyhlásenie iného svedka, Anthonyho Garrattyho, správcu v Hillsborough, ktorý navštevoval mnoho ľudí, ktorí zomreli alebo boli zranení, vrátane toho, že počul oplzlú poznámku od stúpencov Liverpoolu. V rozhovore pre dokumentárny film Garratty povedal, že takýto príbeh nikdy nesúvisí a veril, že policajti West Midlands ho museli vložiť.IPCC vyhlásil, že vyšetruje podobné obvinenia tých, ktorí prežili katastrofu, že policajti West Midlands zmenili svoje vyhlásenia, neodrážali to, čo povedali, alebo na ne vyvíjali nevhodný tlak.

Títo svedkovia teraz Patrí sem Ray Lewis, ktorý bol rozhodcom semifinále, ktorý opustil o 3.06 hod., keď bol upozornený na krízu na konci Leppings Lane. Lewisovo rukopisné vyhlásenie obsahuje pozorovanie, že: „Videl som niektorých divákov chôdze v dobrom humore. Boli zmiešané. “V napísanej verzii, ktorú Lewis povedal, že až do súčasného vyšetrovania IPCC nevideli o 25 rokov neskôr, sa zmenilo slovo„ zmiešané “a veta znie:„ Boli naštvaní. “Lewis povedal programu domnieva sa, že to polícia Policajného zboru West Midlands jasne zmenila a mala by sa preskúmať.Sila West Midlands síce nehovorí o žiadnych detailoch, kým vyšetrovania pokračujú.

Program tiež vrhá pochybnosti na ďalší príbeh, ktorý povedal proti stúpencom Liverpoolu, ktorý pán Lord Justice Taylor uviedol vo svojej správe z augusta 1989 ako prijatú skutočnosť. na príčinu katastrofy: že policajný kôň bol spálený cigaretami. Strážca polície v Južnom Yorkshire, David Scott, čelil žiadnemu disciplinárnemu konaniu za to, že v Liverpoole vystúpil na prívržencov, ktorí boli chytení v tlačenici mimo turniketu Leppings Lane, čiastočne preto, že bol prijatý, že jeho kôň bol spálený cigaretou.Jeden z najvýznamnejších veterinárnych poradcov vo Veľkej Británii, prof. Derek Knottenbelt, z Nemocnice koní na univerzite v Liverpoole, si prezeral zábery Scotta na jeho koni a dospel k záveru, že kôň nemá ťažkú ​​reakciu, ktorú nemohol spáliť spôsobom opísané.Hoci Scott povedal, že informoval svojho nadriadeného dôstojníka, Insp Paul Hand-Davies, v skutočnosti Hand-Davies nikdy nehovoril o koňovi, ktorý by bol spálený, a povedal, že v tom čase sa to stalo.

Scott odmietol odpovedať na otázky od Pozorovateľa.

Pozostávajúce rodiny a pozostalí tvrdili, že príbehy o opilosti, oplzlosti a inom údajnom nesprávnom správaní fanúšikov na stretnutí boli škvrnami, ktoré vyniesla polícia South Yorkshire, aby sa vyhli zodpovednosti za ich zlyhania, ktoré spôsobili smrteľnú smrť, a vinu na obete.Porota pri nových vyšetrovaniach v apríli tohto roku zistila, že 96 ľudí bolo nezákonne zabitých z dôvodu hrubej nedbanlivosti veliteľa policajného zboru v Južnom Yorkshire, vrchného vrchného dozorcu Davida Duckenfielda, že došlo k niekoľkým ďalším vážnym zlyhaniam polície a že žiadne správanie zo strany priaznivci prispeli k nebezpečnej situácii.

Hicks povedal pre pozorovateľa: „Som presvedčený, že spoľahlivosť dôkazov Sira Daveho Richardsa o tomto údajnom incidente by teraz mala byť preskúmaná operáciou Resolve.Šmuhy si našli cestu do Slnka, aby polícia mohla odvrátiť zodpovednosť a obviňovať nevinných priaznivcov a Richardsove dôkazy boli podporené v prieskumoch na podporu jedného z týchto príbehov. “

Niektoré výskumy programu ITV boli pôvodne vykonávané ľuďmi, ktorí ako tínedžeri prežili tlačenicu v Hillsborough a teraz uplatňujú odborné zručnosti pri hľadaní pravdy.Hillsborough: „Konečne máme spravodlivosť“ Prečítajte si viac