Překvapení na Roland Garros. Ivanovičová dohrála už v 1. kole

PAŘÍŽ. Z Bratislavy pocházející australská tenisová reprezentantka Jarmila Gajdošová v úterý zvládla náročný úkol. V utkání 1. kola dvouhry žen Roland Garros si na hlavním dvorci Philippa Chatrier poradila s domácí Virginie Razzanová za 68 minut 6: 3, 6: 1.

Zdánlivě zcela běžný zápas poutal zvýšenou pozornost z mimořádně smutného důvodu. Jak je známo, minulý pondělí skonal Razzanovej 32letý snoubenec Stéphane Vidal.

Francúzkin kouč měl nádor na mozku, se kterým bojoval devět let, nakonec však tuto bitvu prohrál a na smrtelné posteli požádal svou partnerku o její start na této akci. Osmadvacetiletá někdejší 16. hráčka světového žebříčku WTA Razzanová (nyní 96.pozice) se ještě představí ve čtyřhře po boku krajanky Alizé Cornetová iv mixu s Belgičanem Dickem Normanem.

“Dnes jsem nastoupila, abych Stéphanu takovýmto způsobem vzdala poctu. Hrála jsem navzdory bolesti, která se mnou zůstane už navždy,” cituje Razzanovú twitterovém prezentace akce.

“Vyhrála jsem, což je vždy dobré. Nebylo to však snadné. Jsem ráda, že jsem v dalším kole,” řekla Gajdošová na tiskové konferenci a dodala:

“Virginie jsem při síti řekla, že mě velmi mrzí její ztráta. To, co dnes dokázala, je opravdu úžasné. Stálá na kurtu s hlavou nahoru a snažila se ze všech sil. Samozřejmě, že jsem si celou tu situaci dobře uvědomovala.Nevěděla jsem, co vlastně očekávat. ”

” Pochopitelně, že s její nynější pozicí se to ani náhodou nedá srovnávat, ale i já jsem se z toho celého cítila velmi špatně. Musela jsem se koncentrovat na mou roli a zároveň hrát s vědomím, že na druhé straně je člověk v obrovském zármutku. Nebylo to věru právě příjemné. “Ivanovičová skončila hned v úvodu

Prvním značným překvapením úterního programu 1. kola je nezdar Srbka Any Ivanovičová nasazené jako dvacáté. Místní šampionka ze sezony 2008 podlehla Švédce Johanne Larssonovej za 109 minut 6: 7 (3), 6: 0, 2: 6.Loni na “hard” v Lucemburku přitom nad touto soupeřkou triumfovala 6: 3, 6: 0.

Bývalá jednotka světového žebříčku WTA Ivanovičová měla v první části na dvorci Suzanne Lenglenovej setbal na příjmu v desáté hře a další dva ve dvanáctém gamu, ale nevyhnula se tie-break. V něm spadla na 0: 4 a situaci už nezachránila.

Následovala sice série sedmi gemů ve prospěch favoritky, jenže za stavu 0: 1 v rozhodujícím dějství zvládla “Severanka” rebrejk, vzápětí unikla na 4: 1, a přestože v šesté hře nezužitkovala dva brejkbaly, v koncovce si už poradila. Do osmého gemu vstoupila Srbka dvojchybou a už nezaznamenala ani fiftín.

“Vždy, když přijde podobný výsledek, následuje otázka, zda je to největší vítězství v kariéře. Nuže, v tomto případě ano i ne.Je to opravdu poprvé, co jsem zdolala vysoko v žebříčku postavenou kvalitní hráčku v takové velké aréně, takže asi jde o můj nejpronikavější triumf, ale cenný byl i ten v Miami proti Na Li, “upozornila Larssonová na tiskové konferenci a dodala:

“Po prvním setu si Ana začala více vstupovat do dvorce, počínala si agresivněji a já nevyužila Gemballa. Bylo to ve třech hrách, takže namísto 0: 6 jsem mohla přehrát jen 3: 6. přesto, že jsem nakonec dostala’kanára’, měla jsem pocit, že herny držím krok. Snažila jsem se tedy za stavu 1: 1 na sety hodit průběžný nezdar za hlavu a zachovat si pozitivní rozpoložení. “Švédka, 64. v renkingu se v 2.kole utká s ruskou levačkou Jekatěrinou Makarovovou.

Dvaadvacetiletá svěřenkyně Erika Ullstena Larssonová (do štábu však občasně patří i Joachim Johansson) do úterý měla proti členkám Top 30 bilanci 1: 8 a jejím jediným takto hodnotným úspěchem bylo překonání zmíněné Na Li v dubnu na Floridě. Nyní dosáhla jen druhý zápasový úspěch v hlavní soutěži s hodnotou “velké čtyřky”.

Pro 23-letou Belehradčanku Ivanovičová nejsou v době prohry v 1. kole grandslamových akcí novinkou. Stalo se jí to totiž počtvrté ze sedmi turnajů. Loni při Boloňském lesíku nestačila ve 2. kole na Rusku Alisa Klejbanovovú.V tie-break má v této sezóně skóre 0: 6.

“Sama bych věru ráda chtěla pojmenovat, v čem vlastně vězí na kurtu rozdíl mezi Anou z roku 2008 a tou nynější. Snažím se na to přijít a dělat stejné věci jako tehdy. Dnes jsem měla mnoho šancí v prvním setu a pak jsem byla trochu zklamaná, že jsem je nedokázala využít. ”

“Následně jsem začala hrát o něco lépe, ale ve třetím jsem se znovu stáhla a soupeřka mi tam začala posílat mnohem více míčků. Nebyla jsem už natolik agresivní a dominující jako ve druhém setu. Rozčarovat mě nejen výsledek, ale i můj výkon, “řekla Ivanovičová a dodala:

” V koncovce už jsem pociťovala i nedostatek sil, nedokázala jsem být všude včas a počínat si ještě důrazněji.Po zánětu v levém zápěstí jsem trénovala bekhend pouze během ostatních dvou – tří dnů. “Clijsterovej vítězný návrat do Paříže

Turnajová dvojka Kim Clijstersová bez větších problémů zvítězila nad Běloruskou Anastasija Jakimovovou 6: 2, 6: 3.

Belgická tenistka se do francouzské metropole vrátila po pětileté pauze, v roce 2006 tam prohrála v semifinále s krajankou Justine Heninová. Sedmadvacetiletá Clijstersová skončila v Paříži ve finále v letech 2001 a 2003. Dvouhra žen – 1.kolo:

Jarmila Gajdošová (Aus.-24) – Virginie Razzanová (Fr.) 6: 3, 6: 1

Caroline Garciová (Fr.) – Zuzana Ondrášková (ČR) 6: 3, 6: 4

Na Li (Čína-6) – Barbora Záhlavová-Strýcová (ČR) 6: 3, 6: 7 (6), 6: 3

Maria Šarapovová (Rus.-7) – Mirjana Lučičová (Chor.) 6: 3, 6: 0

Jekatěrina Makarovová (Rus.) – Romina Oprandiová (Tal.) 6: 4, 3: 6, 6: 0

Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.) – Corina Dentoniová (Tal.) 7: 5, 7: 5

Ajumu Moritová (Jap.) – Kristina Mladenovicová (Fr .) 2: 6, 6: 4, 7: 5

Silvia Solerová-Espinosová (Šp.) – Jelena Vesninová (Rus.) 4: 6, 6: 3, 6: 4

Johanna Larssonová (Švéd.) – Ana Ivanovičová (Srb.aČH-20) 7: 6 (3), 0: 6, 6: 2

Yanina Wickmayerová (21-Bel.) – Monica Niculescuová (Rum.) 6: 0, 6: 3

Azarenková (Biel.-4) – Andrea Hlaváčková (ČR) 6: 3, 6: 3

Lucie Hradecká (ČR ) – Anastasija Sevastovová (Lot.) 6: 3, 5: 7, 6: 1

Elena Baltachová (V.Brit.) – Sloane Stephensová (USA) 7: 5, 6: 2

Arantxa Rusová (Hol.) – Marina Erakovicová (N. Zél.) 2: 6, 6: 4, 6: 4

Kim Clijstersová (2-Belg.) – Anastasija Jakimovová (Biel.) 6: 2, 6: 3