Vasov běh je Everest pro vytrvalost

BRATISLAVA. Na počátku 16. století získalo Švédsko vzpourou nezávislost od Dánska a jeho ústřední postavou byl šlechtic Gustav Vasa. Ještě před povstáním byl na cestě do Norska, ale dva běžecké lyžaři ho začali stíhat, aby ho vzali zpět. Vrátil se na frontu povstání av roce 1523 byl jmenován králem. Tato historická událost připomíná Švédům každému první březnové neděli vytrvalostního lyžování. Získal jméno Vasov.

Je to národní svátek pro Švédy. Během týdne se na kratších tratích objevuje několik akcí, v letošním roce se zúčastnilo kolem 50 000 lidí.

Vrchol je Vasov sám od Sälen do Mory, který měří 90 km.Více než dost, ale stále začalo více než 15 000 lidí. Dokonce i třináct Slováků.

“Zájem je obrovský, připojili jsme se v loňském roce v květnu. Atmosféra je úžasná, televize vysílá čtyřhodinový přímý přenos. Celý tým žije ve Švédsku, mnoho z nich přijde přímo na trať, “uvedl 50letý Michal Telepovsky z klubu Tel-M v Košicích, který podruhé dokončil 90 kilometrovou trať. “Pro rekreační běžecké lyžaře je to jako Mount Everest pro horolezce nebo New York nebo Boston maraton pro běžce. Legend. “

S tak obrovskou hromadou lidí je už na místě bojovat. “Soutěžící jsou rozděleni do chodb podle výkonu.Mnoho z nich přijíždí do večera večer, lyže odpočívají na palcích hole a čekat na ně následující den. Vůbec ne ukradne. Problém může nastat pouze v případě, že se počasí změní během noci a soutěžící zjistí, že lyže byly špatně namazány. Místní atrakce jsou občerstvení, s výjimkou energetických nápojů, vody, kávy nebo bujónu, a polévka polévka je také k dispozici. Vypadá to jako zmrazené ovoce, ale je to teplo. Hodí se dobře a přináší energii. Oni také jíst sladké brioches, oni se necítili příliš špatně, ale oni musí jíst také na trati. “Norský Jürgen Aukland vyhrál hlavní kategorii v neděli. Za necelé čtyři hodiny.Nejlepší švédská žena Sandra Hanssonová skončila téměř pět hodin.

“Trvalo mi to 7 hodin, 1 minuta a 17 sekund. Mohlo to být lepší, ale zlomil jsem si paličku. Na trati jsem dostal náhradního pána, dokud jsem se nedostal do služby. Měla však pět a půl kilogramu, “říká Telepensky a tvrdí, že Vasův běh nemá silný profil. Vražedné je to, že je dlouhá. “Kdo by to chtěl udělat, měl by mít nejméně 1000 kilometrů lyžování, některé další vytrvalostní běhy, mnoho kilometrů cyklistických závodů a běh jejich vlastních. Vyžaduje se komplexní, dlouhodobá příprava. “