Zlatí fotbalisté na "zlatém ledě"

Tic-tac, tic-tac .. Etapy velkých evropských šampionátů utíkají a boj o „zlatý led“ je s každým dalším týdnem přiostřující. Před upřesněním, jak se věci momentálně mají, je vhodné zmínit způsob přidělování bodů každému fotbalistovi. Za každý gól vstřelený fotbalisty působícími v Evropě dostávají bod nebo body. Rozdíl je v obtížnosti šampionátů, ve kterých se vyvíjejí. Počet gólů každého fotbalisty se násobí faktorem ligy, ve které se vyvíjí, a tak získáváme body každého střelce v Evropě. 5 nejlepších evropských lig (Španělsko, Německo, Anglie, Itálie a Portugalsko) má faktor 2. Další (včetně Francie 1,5 bodu). Slabší ligy mají faktor 1.

Inainte de a preciza cum stau lucrurile in momentul de fata, de mentionat este modul in care punctele se acorda fiecarui fotbalist in parte. Pentru fiecare gol marcat de fotbalistii ce activeaza in Europa, acestia primesc un punct sau puncte. Diferenta o face dificultatea campionatelor in care acestia evolueaza. Numarul de goluri al fiecarui fotbalist se inmulteste cu factorul ligii in care acesta evolueaza si astfel obtinem punctele fiecarui marcator din Europa. Primele 5 ligi europene (Spania, Germania, Anglia, Italia si Portugalia) au factorul 2. Urmatoarele (printre care si Franta, 1.5 puncte). Ligile mai slabe au factorul 1.
 

58ab3246764a1_1487614534.jpg

O víkendu skórovali Lionel Messi, Edin Dzeko a Gonzalo Higuain. Robert Lewandowski také. Alexandre Lacazette zatím v sezóně 2014/2015 dosáhl na 20 nastřílených penalt v Ligue 1. Všechny tyto události změnily pořadí Zlatých bot.

Cristiano Ronaldo, nejlepší fotbalista světa a držitel rekordu v počtu "zlatých bot" (4), je na tom v této sezóně dost špatně, s 28 body je na 19. místě, remizoval s Jermainem Defoem a Harrym Kanem. Ano, to znamená, že Portugalci zatím na španělském šampionátu vstřelili 14 gólů.

V tuto chvíli se o první místo v hierarchii dělí Lionel Messi, Edin Dzeko a Gonzalo Higuain, kteří mají na kontě shodně 38 bodů a vstřelili po 19 gólech. Za nimi následuje útočník PSG Edi Cavani s 37,5 body. Jeho velkou nevýhodou je, že na francouzském šampionátu je faktor 1,5, což z něj dělá 4. místo, přestože má více vstřelených branek než ti před ním (zatím 25 gólů).
 
thumb_58ab33a8ab740_1487614888.jpg

I když bych za normálních okolností dal Cavanimu první šanci, tato nevýhoda, kterou jsem zmínil, mě vede k přesvědčení, že na konci této sezóny nemá žádnou reálnou šanci získat titul nejlepšího střelce v Evropě.

Lionel Messi je jedním z nejlepších hráčů na světě a mimořádným střelcem. Gonzalo Higuain působí v týmu, který dominuje italskému šampionátu, několik let a má vrozené instinkty střelce. Edin Dzeko má za sebou fenomenální novou sezonu na úrovni těch, kdy hrál za Wolfsburg. Robert Lewandowski a Aubameyang jsou také mezi prvními místy a mohou také dělat nároky. Sportovní útočník Bas Dost má impozantní čísla a může být na konci sezóny příjemným překvapením. Držitel trofeje Luis Suarez má na kontě 18 branek a momentálně je na 5. místě. Jeho kvality jsou známé.

Tito fotbalisté, které jsem právě zmínil, jsou ti, které vidím se skutečnou šancí získat zlatou kopačku. Zda některý z nich získá vytouženou cenu, se teprve uvidí. Nebo kdo ví, třeba se Cristianu Ronaldovi podaří v příštím zápase vstřelit hattrick a vrátí se do závodu. Důležitým aspektem je fakt, že má spolu se svým týmem Real Madrid ještě méně odehraných zápasů než ostatní.