Istoric Cupa Confederatiilor

Toto je desátý ročník Poháru konfederací, první se hraje v roce 1992.

Formát s 8 týmy rozdělenými do dvou skupin s dobou trvání mezi soutěžemi 4 roky nebyl od začátku přijat. První ročník se tedy konal v roce 1992 a má 4 týmy, druhý se konal v roce 1995, na začátku se představilo 6 týmů. Poté byl přesunut do současného formátu se dvěma skupinami po 4 týmech, ale třetí ročník se hrál za pouhé dva roky. Ve skutečnosti se soutěž až do roku 2005 konala každé dva roky, poté se interval zvýšil na 4 roky.
 
Z dosavadních 9 ročníků měly nejvíce účastí Brazílie a Mexiko: 7. Brazilci vyhráli soutěž 4x, následují Francie se dvěma trofejemi a Argentina, Dánsko a Mexiko s trofejí. Na Poháru konfederací bylo přítomno nejméně 33 týmů, včetně 3, které se na tento ročník kvalifikovaly poprvé. Z toho je 10 z Evropy, 5 z Asie, 6 z Jižní Ameriky, 6 z Afriky, 3 ze Střední a Severní Ameriky a 3 z Oceánie včetně Austrálie.
 

1. King Fahd Cup 1992


Hostitelská země: Saúdská Arábie
Šampion: Argentina

 
V prvních dvou edicích se soutěž jmenovala King Fahd Cup a konala se v Saúdské Arábii. Zúčastnily se 4 týmy, kromě hostitelů Argentina, Pobřeží slonoviny a USA. V semifinále Argentina porazila Pobřeží slonoviny 4:0 a Saúdská Arábie porazila Spojené státy 3:0. V malém finále se předvedly USA, které porazily Pobřeží slonoviny 5:2, ve velkém finále Argentina porazila Saúdskou Arábii 3:1. Nejlepšími střelci soutěže byli Argentinec Gabriel Batistuta a Američan Bruce Murray, oba se dvěma úspěchy.

2. Pohár krále Fahda 1995
 

Hostitelská země: Saúdská Arábie
Šampion: Dánsko

 
Druhý ročník Kind Fahd Cupu čítal 6 týmů. Řeč je o Saúdské Arábii, Argentině, Dánsku, Japonsku, Mexiku a Nigérii. Je třeba také poznamenat, že mezi 3 středovými rozhodčími přítomnými na této soutěži Ion Craciunescu byl také započítán. 6 týmů bylo rozděleno do dvou skupin, první v každé skupině po velkém finále a druhá malé finále. O vítězi skupiny A se rozhodlo po vyřazovacích kolech, vyhrálo Dánsko, za ním Mexiko a Saúdská Arábie. Skupinu B vyhrála Argentina, následovaná Nigérií a Japonskem.
 
V malém finále Mexiko porazilo Nigérii po tiebreaku, na konci 90. minut tabulka ukazovala skóre 1:1, takže ve velkém finále vyhrálo Dánsko nad Argentinou 2:0. Nejlepším střelcem soutěže byl Mexičan Luis Garcia, se 3 úspěchy.

3. Pohár konfederací 1997


Hostitelská země: Saúdská Arábie
Šampion: Brazílie

 
I když s jiným názvem a novým formátem, třetí ročník Poháru konfederací se konal také v Saúdské Arábii. Skupina A zahrnovala Saúdskou Arábii, Austrálii, Brazílii a Mexiko a skupina B zahrnovala Jihoafrickou republiku, Českou republiku, Spojené arabské emiráty a Uruguay, přičemž první dva z každé skupiny se kvalifikovali do semifinále. Brazílie zde porazila Českou republiku 2:0 a Austrálii 1:0 nad Uruguayí po prodloužení. V malém finále porazila Česká republika 0:1 také Uruguay, zatímco Brazílie se ve velkém finále bavila s Austrálií, která vyhrála 6:0. Střelec soutěže byl Brazilec Romario, který dal 7 gólů.

4. Pohár konfederací 1999


Hostitelská země: Mexiko
Šampion: Mexiko

 
S odchodem Saúdské Arábie hostitelský tým využil svého vlastního hřiště a získal trofej. Řeč je o Mexiku, které bylo ve skupině se Saúdskou Arábií, Bolívií a Egyptem, přičemž další 4 účastníci se jmenovali Brazílie, Německo, Nový Zéland a USA. V semifinále Mexiko porazilo USA po prodloužení 1:0 a Brazílie porazila Saúdskou Arábii skóre 8:2. Mexiko toto vítězství nenadchlo, ve velkém finále zvítězilo před Brazilci 4-3. Malé finále vyhrály USA, které zvítězily 2:0 nad Saúdskou Arábií. V soutěži byli nejméně 3 střelci. Toto je Brazilec Ronaldinho, Mexičan Cuauhtemoc Blanco a hráč Saúdské Arábie Marzouq Al-Otaibi, každý se 6 úspěchy.

5. Pohár konfederací 2001


Hostitelské země: Japonsko a Jižní Korea
Šampion: Francie

 
Tato edice byla první, ve které se Pohár konfederací hrál v zemích, které měly příští rok pořádat mistrovství světa. Skupina A zahrnovala Austrálii, Jižní Koreu, Francii a Mexiko a skupina B zahrnovala Brazílii, Kamerun, Kanadu a Japonsko. V semifinále Japonsko porazilo Austrálii 1:0 a Francie porazila Brazílii 2:1. Jak ve velkém finále, tak v malém finále se zaznamenává skóre 1:0. V malé Austrálii dokázal překvapit Brazílii, porazil Francii, aby ve velkém finále Francie předstihla Japonsko. Bylo tam ne méně než 7 střelců, z toho 4 z Francie, každý se dvěma úspěchy.

6. Pohár konfederací 2003


Hostitelská země: Francie
Šampion: Francie

 
Prvním týmem, který svou trofej obhájil, byla Francie. V roce 2003 to bylo ve skupině s Japonskem, Kolumbií a Novým Zélandem, skupinu B tvořily Brazílie, Kamerun, USA a Turecko. V semifinále Kamerun porazil Kolumbii 1:0 a Francii 3:2 proti Turecku. V malém finále zvítězilo Turecko nad Kolumbií 2:1, ve velkém finále zvítězila Francie po prodloužení nad Kamerunem 1:0. Svátek však zastínila smrt Kamerunčana Marca-Vivien Foe, který zemřel na infarkt během semifinále proti Kolumbii. Střelec soutěže byldecesul camerunezului Marc-Vivien Foe, deces produs in urma unui infarct in timpul semifinalei contra Columbiei. Golgheterul competitiei a fost Francouz Thierry Henry, se 4 góly.

7. Konfederační pohár 2005
 

Hostitelská země: Německo
Šampion: Brazílie

 
V roce 2005 Brazílie vyhrála svůj druhý titul v Poháru konfederací, i když kvalifikace ze skupiny přišla s emocemi. Brazilci skončili druzí ve skupině s Řeckem, Japonskem a Mexikem. Pořadatelská země naopak vyhrává skupinu, do které se zapojily ještě Argentina, Austrálie a Tunisko. V semifinále Brazílie porazila Německo 3:2, zatímco Argentina po tiebreaku vyřadila Mexiko. Malé finále vyhrálo Německo, které porazilo Mexiko v prodloužení, ve velkém finále Brazílie porazila Argentinu 4:1. Nejlepším střelcem soutěže byl Brazilec Adriano, s 5 úspěchy.

8. Konfederační pohár 2009


Hostitelská země: Jižní Afrika
Šampion: Brazílie

 
Jednalo se o první ročník, který se konal o 4 roky dříve. V hluku vuvuzelas na stadionech získala Brazílie třetí titul v krátké historii soutěže a druhý v řadě. Brazilci vyhráli jednu skupinu s Egyptem, Itálií a Spojenými státy, zatímco druhou skupinu vyhrálo Španělsko, následované Jihoafrickou republikou, Irákem a Novým Zélandem. V semifinále Brazílie porazila Jihoafrickou republiku 1:0, Dani Alves skóroval v 88. minutě, Španělsko porazilo USA 0:2. V malém finále vyhrálo Španělsko 3:2 proti Jihoafrické republice po prodloužení. Konec 90 minut byl šílený, za pouhých 5 minut vstřelit 3 góly. Ve velkém finále Brazílie porazila USA 3:2 poté, co o přestávce vedla 0:2. Střelec soutěže byl Brazilec Luis Fabiano, s 5 góly.

9. Pohár konfederací 2013


Hostitelská země: Brazílie
Šampion: Brazílie

 
Za potřetí v řadě a počtvrté v historii Brazilci vyhráli trofej, tentokrát doma. Jihoamerický tým vyhrál skupinu s Itálií, Japonskem a Mexikem, ve druhé skupině pak Španělsko, Nigérie, Tahiti a Uruguay. V semifinále Brazílie porazila Uruguay 2:1 a Španělsko porazilo Itálii v tiebreakech, na konci 120 minut byl stav 0:0. V malém finále Itálie porazila Uruguay po tiebreakech, na konci 120 minut ukazovala tabulka skóre 2-2. Velké finále vyhráli Brazilci, kteří porazili Španěly 3:0. Nejlepšími střelci soutěže byli Brazilec Fred a Španěl Fernando Torres, každý s 5 góly.