Moderatorul TV Tudor Silviu Samuila se alatura echipei Legalbet!

Tým e-sazkovekancelare.comste! 524

Tudor Silviu Samuila, un nume important pe scena jurnalismului sportiv din Čeština, isi va folosi experienta de aproximativ 20 de ani pentru a va oferi ponturi si informatii utile pe site-ul e-sazkovekancelare.com.

Známý televizní moderátor zveřejní své první články o legalbet .ro v nejbližších dnech, ale především vás zvu, abyste lépe poznali toho, kdo měl tu čest přenést divákům z Rumunska spoustu nezapomenutelných událostí.

Dobrý den! Jsem Silviu a jsem gambler jako ty. To znamená, že beru kurzy, dívám se na ně, vidím, co týmy dělaly v posledních fázích, jaké mají absence, jestli "bolí" s dalším soupeřem, abych věděl, jestli dostanou vatu a dají žlutou, červenou nebo penalty , hledám rozhodčího, jestli je to měkčí nebo přísnější, vidím, který hráč je ve formě, abych věděl, jestli má cenu dát nějaké peníze na vstřelený gól... Dělám to, co ty. K mé radosti jsem se zatím uměl protáhnout, aby mi po příjezdu domů nefoukal vítr přes kapsy. Doufám, že to uděláte i vy.komentátor, producent a asi 15 let jsem moderátor, nebo kotva jak říkají Američané. Střídavě jsem pracoval pro B1 TV, National TV, GSP TV (jsem ten s "Petrico, dej to GSP") a od roku 2012 pracuji pro Telekom Sport, bývalý Dolce. Komentoval jsem všechna mistrovství, která měla být komentována (je to nadsázka, ale důležité je skoro všechno), evropské a národní poháry, měl jsem hosty na výstavách na Hagi, Lucescu, Iordanescu, Duckadam, Dumitrescu, Popescu, Olaroiu, Boloni, Belodedici, Lacatus, Balaci, Panduru, Stelea, Raducioiu, Halep, Neagu, Nastase, Patzaichin, Szabo atd. Dvakrát to bylo považováno za nejlepší vystoupení roku, v roce 2014 na AFAN Gala a v roce 2019 na galavečeru rumunského fotbalu a dostal jsem cenu pro novináře / show roku. Doufám, že vám svými tipy pomůžu vydělat nějaké peníze. Uvědomujete si, že pokud ano, znamená to, že něco vyrábím a nakonec budou všichni šťastní.

Lucrez in televiziune de 20 de ani si am trecut prin toate etapele in ceea ce consider cea mai frumoasa meserie posibila: am fost reporter, redactor, editor, sef de departament, comentator, producator si de vreo 15 ani sunt moderator, sau anchor cum zic americanii. Am activat pe rand la B1 TV, National TV, GSP TV (eu sunt ala cu "Petrica, da-i pe GSP") si din 2012 lucrez la Telekom Sport, fosta Dolce. Am comentat toate campionatele care erau de comentat (e o exagerare, dar cam tot ce e important), cupe europene, nationala, i-am avut invitati in emisiuni pe Hagi, Lucescu, Iordanescu, Duckadam, Dumitrescu, Popescu, Olaroiu, Boloni, Belodedici, Lacatus, Balaci, Panduru, Stelea, Raducioiu, Halep, Neagu, Nastase, Patzaichin, Szabo etc. De doua ori s-a considerat ca am realizat cele mai bune emisiuni ale anului, in 2014 la Gala AFAN si in 2019 la Gala Fotbalului Romanesc si am primit premiul pentru ziaristul/emisiunea anului. Sper sa va pot ajuta sa faceti ceva banuti cu ponturile mele. Va dati seama ca daca faceti voi, inseamna ca produc si eu ceva iar la final toata lumea va fi fericita. 

- Z čeho pramení vaše vášeň pro sport a zejména fotbal?|| 529

Imi e greu sa identific un izvor anume. Sunt optzecist iar copiii nascuti in acea perioada aveau ca principal mod de distractie sportul. Curtile scolilor erau deschise non-stop, nu ca astazi, iar locuinta mea si a parintilor era lipita de curtea Liceului German, actualul Colegiu Goethe. De altfel acolo m-am si scolit si acolo bateam diverse mingi de dimineata pana seara. Intr-o zi voiai sa  dai goluri ca Van Basten in alta sa dai de trei puncte ca Jordan sa dai forehand-ul ca Sampras si tot asa. Mai tin minte ca mergeam in fiecare vara la casa bunicilor din Ardeal si acolo tot satul juca fotbal. Apoi mai era tata care m-a dus cand aveam vreo 5 ani la un meci pe 23 August si am ramas tare impresionat. Fiecare poveste de genul m-a facut sa ma indragostesc tot mai mult de sport.   

- Co je v profesi moderátora prioritou, talent nebo dřina? Máš oblíbeného moderátora? || Česky: 531

La inceput am crezut ca o sa mearga doar din talent. Ba chiar pot spune ca mi-a iesit o perioada. Ulterior insa am inteles ca in meseria asta perseverenta, constanta sunt mai importante decat talentul. Apoi conteaza foarte mult sa ai o echipa buna de producatori, redactori, editori, regizori etc. Si cred ca este essential sa nu te crezi mai mult decat esti, ca risti sa iti rupi gatul. Trebuie in permanenta sa iti faci o autoevaluare corecta, ceea ce nu este mereu usor. Cat priveste moderatorii, nu pot spune ca am unul dupa care sa fiu lesinat prin Čeština. Din pacate pe aici nu avem mijloacele financiare, logistice, de personal din strainatate. Tin minte ca am ramas pur si simplu mut cand am vazut faimosul interviu al Oprei cu Lance Armstrong, cel in care ciclistul a recunoscut ca s-a dopat. Pregatirea femeii aleia a fost uluitoare si ti-a aratat ca in spatele ei a lucrat o armata de specialisti care sa ii explice tainele ciclismului, fenomenul dopingului, ce efecte are asupra corupului etc. Mi-a aratat acel moment ca inca suntem tare departe de ce e afara. 

- Jaké jsou vaše koníčky mimo sport?

Mám úžasnou rodinu, staré přátele, mnoho dobrých, poslouchám hudbu, čtu, čekám, až mě Covid pustí na mou krásnou dovolenou, mám rád italské jídlo, kvalitní víno, němčinu pivo a já trávím příliš mnoho času na těch zatracených pomůckách, no, jsou nakažlivé Ronaldinho, Messi a Thomas Muller. Mluvím o těch, které jsem přistihl hrát. Diego je jedinečný ve vášni, kterou vyvolal, ale v celých zápasech jsem ho viděl příliš málo. Je také mezi bohy. || Česky: King James Version || Jako absolvent „němčiny“ jsem měl Němce vždy rád a držel jsem s nimi krok snad ve všech sportech. Nejsou příliš vynalézaví ani příliš oblíbení, ale jsou velmi vážní a vždy připraveni, když na tom záleží.

- Care este fotbalistul tau strain preferat?

Au fost pe rand: Van Basten, Ronaldo, Zidane, Ronaldinho, Messi si Thomas Muller. Vorbesc de cei pe care i-am prins jucand. Diego este unic prin pasiunea pe care a generat-o, dar l-am vazut parca prea putin in meciuri intregi. E si el acolo printre zei.

- Care este echipa ta preferata din fotbalul international?

Bayern Munchen. Fiind absolvent de “German” mi-au placut mereu nemtii si am tinut cu ei cam la toate sporturile. Nu sunt foarte inventivi sau prea populari, dar sunt tare seriosi si mereu pregatiti atunci cand conteaza. 

- Sportovní sázení, vášeň nebo životní styl? Jakou radu máte pro ty, kteří provozují sportovní sázení?

Vášeň. V mém případě je to velmi užitečné. Upřímně, díky sázkám nacházím nejrůznější informace o týmech, hráčích nebo dokonce podrobnosti o rozhodčím. Nebýt sázek, myslím, že by pro mě bylo obtížné nebo nemožné zjistit mnoho o týmech z norské nebo švédské nižší ligy, abych věděl, že Damir Skomina v posledních letech rozhodoval více v arabské oblasti než v Evropě, atd. Jediná rada, kterou mohu lidem dát, je sázet, jak jen mohou. Vím, že je to těžké, ale alespoň se to musíte snažit ukáznit. Forma týmu, jestli hraje lépe doma nebo venku, jestli je to těžký tým nebo ne, jací jsou jeho soupeři, jaký má program a v poslední době, jestli jsou tam pozitivní hráči. Bohužel je součástí nové analytické mřížky.

- De ce factori vei tine cont in mod special atunci cand vei scrie analizele de meci pentru urmaritorii Legalbet?

De fix aceiasi de care tin cont cand imi fac propriile buletine. Forma echipei daca joaca mai bine acasa sau in deplasare, daca e o formatie dura sau nu, care ii sunt rivalii, ce program are si, mai nou, daca exista jucatori depistati pozitiv. Din pacate, face parte din noua grila de analiza.

- Obliba sportovního sázení rok od roku roste. Co je podle vás příčinou?

Internet. Dnes vás dělí jedno kliknutí a dozvíte se o jakémkoli mistrovství, týmu nebo hráči na světě. Dává vám to iluzi, že můžete předvídat, co se stane. Tento tok informací překrýváme s vášní pro sport, ale také s potřebou lidí potvrdit, že mohou ovládat budoucnost, že mají schopnost ovlivnit, co se bude dít, a tak se vášeň pro sázení rodí na psychologické úrovni. Zjevně k tomu přispívá i pokušení dosáhnout rychlého zisku.