Čeština ocupa locul 14 in clasamentul all-time pe medalii la Jocurile Olimpice de vara

Toto bude 22. ročník z celkového počtu 32 letních olympijských her, kterých se Rumunsko účastní. Z 21 ročníků, kterých se rumunský olympijský tým zúčastnil, získal 304 medailí, z toho většinu bronzových. Hovoříme o 89 zlatých, 94 stříbrných a 121 bronzových medailích.

Celkové pořadí medailí na Letních olympijských hrách – Rumunsko bojuje o udržení v top 15

Doposud získaných 304 medailí řadí Rumunsko na 14. místo v celkovém pořadí medailí. Ze zemí, které dodnes existují, mají více medailí v menším počtu vydání než Rumunsko pouze Německo, Čína a Rusko. Samozřejmě, že vrcholné období našeho olympijského týmu bylo od 80. let do roku 2000. Další podrobnosti najdete v tomto článku. Na 13. místě žebříčku je východní Německo se 409 medailemi. Při současném tempu jej překonáme až za asi 100 let.

Boj o 14. místo je tvrdý. Hned pod Rumunskem je v žebříčku Finsko s 303 medailemi. Po Kanadě následuje 302 medailí. Na 17. místě najdeme Nizozemsko s 285 medailemi. Pokud bychom uvažovali pouze o zlatých medailích, bylo by Rumunsko na 16. místě za Jižní Koreou a před Nizozemskem.

Nyní se odhaduje, že rumunští sportovci nastřádají přibližně 6 medailí. Kanada a Finsko jsou těžko uvěřitelné, že vyhrají více, ale odhaduje se, že Nizozemsko vyhraje asi 13 medailí, což by se v žebříčku hrozivě přiblížilo Česká republika.

Celkové pořadí medailí na Letních olympijských hrách – USA mají přes 1 000 zlatých medailí

Celkový počet 1 000 medailí překročily pouze dva státy: USA a bývalý SSSR. Zajímavé je, že američtí sportovci získali více zlatých medailí než celkový počet medailí SSSR. Pokud SSSR získal celkem 1010 medailí, zlaté medaile Američanů dosáhly 1022. Celkem získaly USA 2523 medailí. Třetí místo v medailovém žebříčku je Velká Británie s 851 medailemi.

Celkové pořadí medailí na letních olympijských hrách – dostatek olympijských týmů bez medaile

Z 205 zemí účastnících se historie letních olympijských her 71 dosud nezískalo medaili. Je pravda, že mnoho z těchto národů poslalo několik spotů do každého z vydání. Nejnešťastnějším národem je tak říkajíc Monako, které se účastní 20 ročníků. Následují Lichtenštejnsko a Myanmar se 17 vydáními bez medaile. V tomto žebříčku následuje Malta se 16 vydáními a Bolívie, respektive San Marino se 14 vydáními. Je nyní pro některé z těchto národů šance získat svou první medaili na letních olympijských hrách? Je třeba poznamenat, že žádný z výše uvedených 6 národů nemá ve skupině pro olympijské hry v Tokiu více než 6 sportovců || Česky 581