Medaliati ce au scris istorie la Jocurile Olimpice de vara

Během tolika ročníků letních olympijských her jsem si všiml mnoha sportovců, kteří psali Dějiny. Určitě mnoho dětí, a to i z Rumunska, se začalo věnovat plavání a atletice, inspirované výkony Michaela Phelphse, respektive Usaina Bolta. Nezapomeňme na gymnastiku, kde Nadia Comaneci nebo nově Simone Bilesová určitě inspirovala spoustu juniorek.

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách – medailový rekord Michaela Phelphse, téměř nemožné se vyrovnat

Určitě mnoho lidí slyšelo o Američanovi Michaelu Phelphsovi a jeho mimořádném výkonu, se kterým dokázal plavat. Phelphs imponuje od roku 2000, kdy se stal nejmladším sportovcem ve své zemi za posledních 68 let, který se kvalifikoval na olympiádu v plavání. Američanovi bylo tehdy 15 let a nepodařilo se mu získat medaili. Na příštích olympijských hrách se ale mstí. V roce 2004 získal 6 zlatých a dvě bronzové medaile a v roce 2008 získal 8 medailí, všechny zlaté. V roce 2012 získal Američan 4 zlaté a dvě stříbrné medaile a o 4 roky později získal 5 zlatých a jednu stříbrnou medaili. Michael Phelphs tak má ve své vitríně neméně než 28 olympijských medailí, z toho 23 zlatých. Je zřejmé, že Phelphs je zdaleka nejatletičtějším medailistou v olympijské historii. Bezprostředně po olympijských hrách v Riu odešel Phelphs do důchodu. || Přejdeme k další legendě, a to „blesku“ Usainu Boltovi. Jamajský atlet lámal rekord za rekordem a zdálo se, že se příliš nesnaží. Bolt se zúčastnil 3 olympijských her: v roce 2008, 2012 a 2016. Pokaždé soutěžil na vzdálenostech 100 m, 200 m a 4 * 100 m, pokaždé vyhrál zlatou medaili. Usain Bolt tak vyhrál všech 9 olympijských finále, kterých se zúčastnil. Bohužel byl Jamajčan zbaven medaile, kterou získal v roce 2008 se štafetou. V roce 2017 se zjistilo, že u jeho krajana, který se závodu rovněž účastnil, byl nalezen nadopovaný látkou, která byla v té době pravděpodobně legální. Konečně nemá smysl zabíhat do detailů. Jisté je, že Bolt vyhrál 9 zlatých medailí v tolika závodech a stal se tak prvním sportovcem v historii, kterému se to podařilo. Alespoň na tyto vzdálenosti.

Sportivi care au facut istorie la Jocurile Olimpice - Usain Bolt, atletul pe care probabil nu-l va ajunge nimeni niciodata

Trecem la o alta legenda si anume “fulgerul” Usain Bolt. Atletul jamaican a doborat record dupa record, parand sa nu depuna prea mare efort. Bolt a participat la 3 Jocuri Olimpice: in 2008, 2012 si 2016. De fiecare data a concurat pe distantele de 100 m, 200 m si 4*100 m, de fiecare data cucerind medalia de aur. Astfel, Usain Bolt a castigat toate cele 9 finale Olimpice la care a luat parte. Din pacate, jamaicanul a fost deposedat de o medalie, cucerita in 2008 cu stafeta. In anul 2017 s-a descoperit ca un compatriot de-al sau, care era si el implicat in cursa, a fost gasit dopat cu o substanta care probabil pe atunci era legala. In fine, nu are rost sa intram in detalii. Cert este ca Bolt a castigat 9 medalii de aur din tot atatea curse, devenind primul atlet din istorie care face asta. Cel putin, pe aceste distante.

Sportivi care au facut istorie la Jocurile Olimpice - Larisa Latynina, cea mai medaliata sportiva

Nu doar sportivii detin recorduri imbatabile, ci si sportivele. Spre exemplu, gimnasta Larisa Latynina, care a concurat pentru URSS la Jocurile Olimpice din 1956, 1960 si 1964. In 1956 Latynina a obtinut 4 medalii de aur, una de argint si una de bronz. Patru ani mai tarziu, Latynina cucerea 3 medalii de aur, doua de argint si una de bronz. In 1964 lua doua medalii de aur, doua de argint si doua de bronz. Astfel, Latynina este cea mai medaliata sportiva la Jocurile Olimpice, avand 18 medalii, dintre care 9 de aur.

Sportivi care au facut istorie la Jocurile Olimpice - Kristin Otto, cele mai multe medalii de aur intr-o singura editie

Německá plavkyně Kristin Ottová se zúčastnila pouze jednoho ročníku olympijských her. Tohle jsou olympijské hry v Soulu 1988. Pak Otto udělal senzaci a vyhrál nejméně 6 zlatých medailí. To se mu podařilo na 50 m volný způsob, 100 m volný způsob, 100 m znak, 100 m motýlek, 4 * 100 m volný způsob s družstvem a 4 * 100 m mix s družstvem.

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách – Nadia Comaneci, atletka 10. třídy || z Rumunska. V pouhých 14 letech udělala Comaneci senzaci na olympijských hrách v Montrealu v roce 1976. Nadia byla první gymnastkou, která dosáhla dokonalého skóre 10,0. Rumun získal nejméně 7 bodů 10,0: čtyři na bradlech a tři na taktu. V tomto vydání, Comaneci vyhrál tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a jednu bronzovou. Nadia vyhrála celkem 9 olympijských medailí, z toho 5 zlatých. || English: 592

Nu credem ca exista vreun roman care sa nu fi auzit de Nadia Comaneci, cea mai titrata olimpica din Čeština. La doar 14 ani, Comaneci a facut senzatie la Jocurile Olimpice de la Montreal, din 1976. Nadia era prima gimnasta care obtinea un punctaj perfect de 10.0. Romanca a obtinut nu mai putin de 7 note de 10.0: patru la paralele si trei la barna. La acea editie, Comaneci a cucerit trei medalii de aur, una de argint si una de bronz. In total, Nadia cucerea 9 medalii olimpice, dintre care 5 de aur.

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách – Simone Biles, v Riu blízko dokonalosti

Simone Biles je 24letá gymnastka, která byla pouze na olympijských hrách 2016. Tehdy získala čtyři zlaté a jednu bronzovou medaili. Na mistrovství světa získal Biles v letech 2018 a 2019 devět zlatých, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. S takovým rekordem má Biles velmi dobrou šanci získat na tomto ročníku her ne jednu, ale hned několik zlatých medailí. Olympijské hry .

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách – Maďar vyhrál zlatou medaili v 6 edicích za sebou na stejné akci

Maďarský Aladar Gerevič se zúčastnil 6 OH Hry. První vydání se konalo v roce 1932 a poslední v roce 1960. Ve všech 6 vydáních získal zlato s týmem na meči. Za zmínku stojí, že Gerevič získal v roce 1948 zlatou medaili v meči a v jednotlivcích.

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách - nejmladšímu medailistovi bylo 10 let

In prima editie a Jocurilor Olimpice urca pe podium cel mai tanar sportiv, insa avem motive de indoiala fata de corectitudinea datelor din acea vreme. Conform acestora, gimnastul grec Dimitrios Loundras cucerea cu echipa medalia de bronz la varsta de 10 ani.  

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách – zlatý medailista ve věku 13 let

Nejmladší zlatý medailista na olympijských hrách se datuje do roku 1936. Poté americká atletka Marjorie Gestring získala zlato na věku 13 let. Gestring dosáhl tohoto neuvěřitelného potápěčského výkonu.

Sportovci, kteří se zapsali do historie na olympijských hrách – medailista ve věku 72 let

Nyní jdeme na druhý konec, abychom oznámili nejstaršího medailistu na olympijských hrách. Na ročníku 1920 získal zlatou medaili Švéd Oscar Swahn společně s týmem sportovní střelby. Nebylo neobvyklé, že Swahnovi nebylo úctyhodných 72 let. Vsaďte si nyní